«     PROFIL  |   CESTOVÁNÍ/AKCE  |   FOTOGALERIE  |  SHOW  |   ODKAZY   KONTAKT
Alpenvereinskarte Nr.44

Hochalmspitze/Fallbach 2006

Klettersteig (via ferrata) Detmolder Grat (Hochalmspitze 3360m) a Fallbach v Hohe Tauern - skupina Ankogel
Stav: červenec 2006

Tentokrát nakonec čistě pánská akce na prodloužený víkend (Pá-Ne). Zvolili jsme poněkud vzdálenější a také náročnější ferratu. Původní záměr byl uskutečnit z chaty Giessener Hutte (základna) během dvou dnů dvě okružní túry Detmolder Grat (Hochalmspitze 3360m) a Detmolder Weg (Sauleck 3086m). Detmolder Grat byla co do délky i "vzdušnosti" pěkná náročnější túra, avšak nacházelo se na ní jen omezené množství ferrata úseků. Proto jsme alternativně na druhý den zařadili místo Detmolder Weg (očekávali jsme podobný průběh) kratší, ale zato technicky náročnější Fallbach Klettersteig u vesničky Koschach.

Pátek jsme naplánovali na pohodu - jen přesun do Alp a výstup na chatu. Takže po konspirativní zastávce v Benešově se v autě zahustilo a nastalo vyjednávání o pozice v business třídě (luxus vpředu) a economy třídě (tři namačkaní vzadu). A protože nebylo skutečně kam spěchat, dali jsme koupačku v Attersee za střídavého deště a sluníčka. V podvečer jsme pak projeli nádherným údolím Gossgrabenu, zaparkovali na volném place parkoviště na konci údolí u vodní nádrže a po 1:20 h a 530 výškových metrech jsme pouze po silnici (zkratky po značce nestály za to) v 19:50 dorazili na Gießener Hütte. Dali jsme večeři a pivko a šli brzo spát, vzhledem k brzkému vstávání druhý den nato.

Cesta autem

Zácpa na rakouské dálnici pohled do údolí Gossgraben přejezd potoka

Praha - České Budějovice - Linz - A1 - Salzburg - A10 - Gmünd (exit 129) - [Maltatal] - Malta - Koschach - [Gößgraben] - parkoviště na konci údolí Gößgraben (úzká a strmá silnička, překonává několik potoků) u nádrže Gößkar.
Celkem 530km za přibližně 6:30h
Giessener Hutte - parkoviste

Ubytování

Horská chata Gießener Hütte (2203m), běžný provoz pouze v letní sezóně, cca 15EUR/osoba/noc, se slevou AV ještě méně, pokoje po cca 10 lůžcích/palandy. V ceně jsou zahrnuty i deky, takže spacák a karimatky není nutné brát s sebou. V chatě vaří (snídaně bohužel až od 6:00, ale po domluvě už večer připraví samoobslužný bufet na baru) a podávají množství nápojů (pivo, radler, nealko, ...). WC a pitná voda volně k dispozici. Sprchy zde, tak jako na většině horských chat, nejsou. Rezervace pro jistotu provedena po telefonu v několikatýdenním předstihu (standardně bez depozitu) a vše proběhlo naprosto perfektně, měli nás tam zapsané.

GiessenerHutte (2203m) GiessenerHutte - pokoje (Lager) GiessenerHutte - jídelna

www.dav-giessen.de/huette/index.php
www.alpenvereinshuetten.at/huette.php?huetteNr=0548


Mapy

Za nejpřesnější mapu lze považovat
Alpenvereinskarten Nr. 44
Hochalmspitze, Ankogel, 1:25 000
Viz. výřez (403kB)

Vybavení

Klasický klettersteig set obsahující sedák, Y úvazek s brzdou a dvěma karabinami se zámkem. Nutností jsou přilby (nebezpečí pádu kamenů). Volitelně přiléhavé cyklistické rukavice (bez prstů) jako ochranu před ostrými kameny. Túra Detmolder Grat překonává minimálně (závisí na počasí a aktuálním pokrytí sněhem) dva strmé úseky po okrajových částech ledovce/sněhového pole (bez nebezpečí trhlin). Proto jsou i mačky a cepín nezbytností. V našem případě jsme cepín použili na obou úsecích, mačky pak spíše z tréningových důvodů při prudkém sestupu (zbytek bylo možné sjet po zadku - dobrá viditelnost, měkký sníh). Doporučuji i návleky (proti sněhu padajícímu do pohorek) a celoprstové rukavice. Fallbach Klettersteig dosahuje místy obtížnosti E a tak vřele doporučuji doplňkový materiál na případné dojištování (využili jsme!) jako smyce/odsedávka, prusíky, karabiny.

Detmolder Grat - cepín Detmolder Grat - traverz ve sněhu Detmolder Grat - cesta po hřebeni

Tak jako při podobných vysokohorských túrách v Alpách je vhodné dobré pojištění pro případ úrazu a záchranných akcí. Ideální je asi celoroční (kalendářní rok) Alpenverein (DAV, OEAV). S AV získáte i podstatné slevy jak na horských chatách tak i v mnoha českých outdoor obchodech. Alternativně využít nabídky českých komerčních pojišťoven, avšak zvolit správný tarif a ujistit se, zda aktivita pohybu na zajištěných cestách není z pojištění zcela vyloučena.

Příklad VZP pojišťovna - Nebezpečné sporty (S2) definice 2006:
Vysvětlení pojmu vysokohorská turistika
Vysokohorská turistika je provozována v horách od 2000 m nadmořské výšky a dále turistika v horách nižších, po cestách zajištěných řetězy, lany a žebříky. Jedná se o turistiku v obtížném terénu s nutností překonávat překážky a náročné úseky. Je možné, ale ne nutné, použití vybavení jako např. krátké lano a mačky, někdy i cepín pro chůzi na ledovci. Nadmořská výška není rozhodujícím faktorem, protože v některých částech světa se nacházejí nad výškou 2000 m vysokohorské louky a terén dostatečně bezpečný k procházce, která může být bez obav označována jako turistická a nikoliv jako vysokohorská. Před sjednáním pojištění musí každý klient pří vysokohorské turistice uvážit, na jakou cestu se vydává, neboť v případě nehody při vysokohorské turistice je většinou nutný převoz zraněného do nejbližší nemocnice záchrannou službou vrtulníkem. Ta vždy sepisuje podrobný protokol o nehodě, kde jsou uvedeny všechny okolnosti nehody, podle kterých Ize přesně určit, zda se jednalo o běžnou turistiku, vysokohorskou turistiku nebo horolezectví.

Klettersteig/via ferrata

Detmolder Grat (Hochalmspitze 3360m)

Obtížnost: obtížnější (C ze stupnice A-E)
Celodenní túra vysokohorským terénem, ostrý hřeben se strmými svahy, traverz a příkrý sestup ledovcem/sněhovým polem. Zajištěná cesta pouze v exponovaných úsecích. Spíše než o ferratu, která by měla být cílem jde o zajištění problematických úseků po cestě. V případě hezkého počasí krásné rozhledy z vrcholku Hochalmspitze.
Výstup od chaty Gießener Hütte na Hochalmspitze: cca 4:00 hodiny
Sestup z Hochalmspitze do chaty Gießener Hütte: cca 4:00 hodiny

Poznámky:
Gießener Hütte (2203 m.n.m) [6:20]- (#519) Schwarzburger Weg - Lassacher Winkelscharte -(# 535) Detmolder Grat - Obere Winklscharte - Hochalmspitze (3360 m.n.m.) [10:30]- Steinernen Mannln (3125m) - Sestup cestou (#536) Rudolfstädterweg - stavění mužiků, koupání v jezírku, slunění - sestup na pohodu - Gießener Hütte (2203 m.n.m) [cca 16:00]

Ve výšce 2652m se lze při sestupu vykoupat v ledovcovém jezírku.

Nenastupovat v případě bouřkového počasí.

Zajištěná cesta:
www.bergsteigen.at/de/touren.aspx?ID=133
www.bergnews.com/touren/europatouren/hochalmspitze.htm
www.maltatal-alpin.at/english/inhaltallgemein_e/hochtouren_e.htm
www.klettersteig.de/Klettersteige/Frameset.asp?KSID=420

members.a1.net/bergwelt/touren/tour146.htm
photos.eisenbach.at/wanderungen/hochalmspitze/

DetmolderGrat - výstup na Hochalmspitze 3360m
DetmolderGrat - sestup v horních partiích Rudolstadter Weg


Fallbach Klettersteig

Obtížnost: velmi těžká (C-D místy E ze stupnice A-E), exponované, vzdušné
Zajištěná cesta vede vpravo a podél krásného vodopádu. Nástup od parkoviště přímo ve vesničce Koschach: cca 00:15
Výstup zajištěnou cestou: 1:45 hodiny
Sestup z vrcholku vodopádu po turistické cestě: cca 00:30 hodiny

Poznámky:
Výhodou cesty je, že se nalézá přímo u vesničky Koschach nedaleko parkoviště. Zajištěná cesta je poměrně strmá a technicky náročná. Často je nutné se přitahovat za ocelové lano což může způsobit vysílení paží. Na vlastní kůži jsme zažili drobná vypadnutí z cesty (Radek, Michal), která se však naštěstí kromě drobných odřenin obešly bez větších úrazů. Na exponovaných úsecích jsem pak proto využil dojištění prusíky (Machard self-locking knot). Z cesty lze v případě potřeby zhruba v polovině vystoupit (u vyhlídky) a vrátit se zpět. Poblíž vyhlídky se nachází též provazový most ve tvaru V.

Zajištěná cesta:
www.bergsteigen.at/de/touren.aspx?ID=659

Užitečné odkazy

Fallbach Klettersteig
Fallbach Klettersteig